Aktualita

22. 01. 2014

Údržba zahradní techniky před zimou

Údržba zahradní techniky před zimou

 
 
Na konci podzimu mají sekačky a další zahradní stroje či nářadí provozní sezónu již za sebou. S přicházejícím chladným počasím proto nastává ten správný čas na zazimování veškeré zahradní techniky. Její údržbu a konzervaci rozhodně nezanedbejte, ať nejste na jaře nepříjemně překvapeni.
 
 
Podle Tomáše Nevečeřala, produktového specialisty společnosti Husqvarna, je základním pravidlem techniku během zimy uskladnit na suchém a mrazuvzdorném místě. Veškeré údržbové práce je nutné provádět při vypnutém motoru a vytaženém síťovém kabelu či kabelu svíčky. A jak co nejlépe zazimovat a na novou sezónu připravit jednotlivé typy zahradní techniky?
 

Údržba sekaček

• Sekačku si postavte na rovnou plochu a očistěte ji pomocí navlhčeného hadříku, popřípadě zbytky odstraňte mechanicky. Nezapomeňte ani na chladící otvory motoru a kryt nože. Nakonec suchým hadříkem utřete stroj do sucha (látka, kterou na strojích zanechává posečená tráva, je korozivní, proto se sekačky a zahradní nářadí musí čistit).
• Pokud jsou na stroji mastná místa, snadno je vyčistíte benzinem.
• Kryt nože sekačky naimpregnujte antikorozním sprejem.
• Motor zbavte zachycených stébel trávy a jiných nečistot.
• Nezapomeňte všechny pohyblivé části (ocelová lanka, ložiska a další) důkladně promazat olejem.
• Zkontrolujte, zda není poškozená zapalovací svíčka.
• Ideální je vyprázdnit palivovou nádrž. Pokud totiž ponecháte palivo v nádržce během zimního skladování, sekačka může jít na jaře špatně nastartovat, protože benzin vodnatí. Ideálním řešením je přidat do paliva aditivum.
• Pokud je sekačka vybavena elektrickým startérem, nechte před zimou baterii plně nabít.
 

Údržba traktorů a riderů

Traktory a ridery můžete, díky širokému příslušenství, používat po celý rok. Pokud tyto stroje vybavíte radlicí nebo frézou, budou účinnými pomocníky v boji se sněhovou nadílkou.

Jestliže přeci jenom budete vašeho čtyřkolového zahradního pomocníka zazimovávat, tak:
• Zkontrolujte skelet, nože a řemeny a ujistěte se, zda nejsou poškozené nebo opotřebené.
• Využijte zimního období a dejte traktor/rider na důkladnou údržbu do servisu. Doplnění oleje, kontrolu vzduchových filtrů a synchronizaci pohonu všech kol provede autorizovaný servis na jednom místě.
• Během zimy nezapomeňte plně nabít baterii.
 

Údržba motorových pil

Řetězové pily pohání dvoutaktní motory, u kterých mazání obstarává olej smíchaný s benzinem. Mísící poměr se řídí vždy výrobcem, k dodržení správného poměru např. pomůže, pokud si uživatel pořídí kanystr nebo balení oleje s dávkovačem. Bohužel uživatelé často neví, že problémy s motorem se objeví nejen v případě, když je oleje ve směsi málo, ale také pokud je ho nadbytek. Použití směsi příliš bohaté na olej totiž vede k usazování nespálených částic v pohyblivých částích motoru, tzv. zakarbonování válce. Výsledkem je rovněž zničený motor. Vzhledem k uskladnění přes zimu je důležité, že špatná směs nemusí vzniknout jen díky míchání, ale i v důsledku nesprávného skladování. Benzin totiž při dlouhodobějším působení rozkládá olej a naředěná směs tak postupně ztrácí svoji mazací schopnost. Maximální doba pro uchování namíchané směsi je 6 týdnů. Vždy je proto důležité připravit směs pouze v takovém množství, které se během tohoto období spotřebuje. Při delším odstavení stroje, tj. např. přes zimu, by se zbytky z nádrže měly před dalším použitím vylít.
Dále je vhodné:
• Vizuálně zkontrolovat opotřebení řezacích částí.
• Vše důkladně vyčistit od pilin (nejlepší je piliny vyfoukat kompresorem).
• Vyčistit vzduchový filtr.
• Vylít olej z olejové nádržky a řetěz vyprat v olejové lázni, speciálně pokud používáte biologicky odbouratelný olej.
• Nabrousit řezací řetěz.
 

Údržba vyžínačů a plotostřihů

• U vyžínačů a plotostřihů se často zapomíná na odstranění menších uřezaných částí uvízlých mezi noži. Věnujte několik minut pořádnému vyčištění stroje, suché trávy nebo kousků větví se poměrně rychle a snadno zbavíte.
• Stejně jako u sekaček je dobré vylít veškerý benzin z nádrže. Pokud ponecháte palivo v nádržce během zimního skladování, povede to k problémům při startování motoru v nové sezóně a nejspíše dojde i k poškození motoru. Na druhou stranu pokud ponecháte nádrž prázdnou, poškozuje se kapalinový filtr. V nádrži nových strojů je proto nejlepší ponechat alkylátové palivo, například Aspen. Na rozdíl od běžného benzinu má stálost 2 roky, nemluvě o tom, že minimalizuje škodlivé emise. Pokud neseženete alkylátové palivo, použijte do benzinu aditiva.
• Profesionálním trikem pro údržbu vyžínačů je vyjmout strunu a nechat ji přes zimní období namočenou ve vodě. Tím si udrží svou pružnost, snese větší napětí a vydrží déle.

<< ZpětP&L, spol. s r.o. - Husqvarna - netkatalog.czZahradní nářadí, nástroje, potřeby - netkatalog.cz
Husqvarna
Gardena
McCulloch
Seco - zahradní traktory