Aktualita

22. 01. 2014

Jak používat křovinořez

Jak používat křovinořez

 
 
Chcete-li uchovat svou zahradu ve formě, je nutností ji pravidelně udržovat. Jedná se o práce, které vyžadují řadu různých strojů, křovinořez je jedním z nich. Proto vám přinášíme několik dobrých tipů, jak s křovinořezem Husqvarna pracovat bezpečně a efektivně.
 

 

Pokud se chystáte sekat velkou plochu, začněte tím, že si stanovíte celkový plán. Ušetří vám to spoustu času. Vždy postupujte systematicky tak, abyste se dostali efektivně zpět na doplnění paliva. A pokud pracujete na kopci, začněte vyžínat dole a postupujte směrem nahoru - místo toho, abyste chodili nahoru a dolů.
 

Bezpečnost a ergonomie

Práce s výkonnými stroji není nikdy zcela bez rizika. Proto při práci používejte ochranné pomůcky, jako jsou např.:
1. Ochranná přilba s ochranným štítem a ochranou uší
2. Oděvy odolné vůči pořezu
3. Ochranné rukavice
4. Vyztužené pracovní boty nebo holínky
 

Nastavení

Dříve než začnete, proveďte dvojí kontrolu všech části stroje, především těch, které jsou důležité z hlediska bezpečnosti (mělo by to být samozřejmostí před každým zapnutím stroje). Zkontrolujte, zda se na noži nebo na jakékoliv části řezného příslušenství nevyskytují viditelné praskliny a ujistěte se, že:
1. pojistná matice a zátka na nádrži jsou řádně utaženy,
2. chránič nože není poškozen,
3. sytič, stop spínač a fungují správně,
4. se nůž nepohybuje, když je stroj ve volnoběžných otáčkách,
5. je popruh nastaven tak, aby umožňoval pohodlnou a bezpečnou práci.
 

Startování

Během práce dejte pozor na osoby stojící příliš blízko; všechny modely mají určité bezpečnostní vzdálenosti. Nejčastěji je to 10-15 metrů. Umístěte stroj na zem na pevný povrch s řeznou části vzdálenou od okolních předmětů. Držte stroj jednou rukou, ne nohou a druhou rukou uchopte rukojeť startéru. Vytahujte ji pomalu, dokud neucítíte odpor a pak jí plynule a rychle potáhněte. Jakmile se motor spustí, nezapomeňte vypnout páčku sytiče.
 

Popruh

Svůj křovinořez používejte s nosným popruhem. Ten vám pomůže efektivně rozložit hmotnost stroje a dosáhnout skvělého vyvážení, díky čemu je stroj pocitově lehčí a lépe se s ním manévruje. Pro zvýšení pohodlí si nezapomeňte popruh přizpůsobit své tělesné výšce. V případě nouze popruh nabízí možnost rychlého uvolnění, kdy se stroj okamžitě uvolní. Vyzkoušejte tuto funkci dříve, než začnete pracovat, abyste věděli, jak to funguje.
 

Jak nastavit váš křovinořez

Jakmile jste nastavili popruh, je na čase přejít na samotný křovinořez. Je potřeba udělat tři důležité nastavení:
1. Výškové nastavení
Když pustíte rukojeti stroje, musí být řezný kotouč na zemi jemně vyvážený. Toho dosáhnete správným nastavením závěsného oka na krytu trubky hřídele tak, abyste dosáhli správné rovnováhy. Ačkoliv, to vše závisí na množství paliva v nádrži. Takže, pro dosažení nejlepšího výsledku to provádějte v době, kdy je nádrž poloprázdná.

2. Řidítka
Ovládací rukojeť je snadno nastavitelná do stran. Nastavte jí tak, aby byla umístěna přímo před vašima rukama.

3. Sklon rukojeti
Nastavte rukojeti tak, aby byl úhel lokte při volně visícím stroji asi 120 °. V tomto bodě musí být zápěstí rovná. Dávejte pozor, abyste nenaklonili řídítka tak, že se budou nacházet příliš blízko u těla.
 

Údržba a servis

Práce s dobře nabroušeným nožem je mnohem efektivnější. Proto se snažte brousit nože poměrně často, nejlépe po každém doplňování paliva. Pravidelná údržba také prodlužuje životnost stroje. Tuto údržbu provedou i u nejbližšího autorizovaného prodejce Husqvarna. Určitě se vyplatí.

<< ZpětP&L, spol. s r.o. - Husqvarna - netkatalog.czZahradní nářadí, nástroje, potřeby - netkatalog.cz
Husqvarna
Gardena
McCulloch
Seco - zahradní traktory