Aktualita

27. 01. 2015

Autotune - prochází zatěžkávací zkouškou

Inovace AutoTune od firmy Husqvarna prochází zatěžkávací zkouškou

 

 

 
Efektivní těžba dřeva ve vysokých nadmořských výškách Teplé, suché místo vysoko v horách. Velké stromy na strmých svazích jsou zde káceny rychlým tempem. Je to náročné prostředí, které klade velké nároky jak na pracovníky, tak na jejich stroje. Jaime Wagenfuhr a jeho syn Graham si užívají každé minuty. Pomocí motorové pily s automatickým seřízením karburátoru AutoTune mohou pracovat bez překážek a efektivně - v každé nadmořské výšce a při jakékoliv teplotě.
 
 
 
Jsme v horách na Rainbow Lake, jen něco málo přes čtyřicet kilometrů západně od města Redding v severní Kalifornii na západním pobřeží Spojených států. Jaime Wagenfuhr sedí u ovládání nakladače. Zvedá a klade velké kmeny stromů na hromady, čeká na kamiony, které je sváží dolů po klikaté a prašné horské silnici.
Jaime začal pracovat v lese náhodou. Poté, co krátce žil a pracoval v Los Angeles, se rozhodl přestěhovat domů. Potřeboval si najít práci, a tak se zkontaktoval s přítelem, který právě potřeboval někoho, kdo by uměl pracovat s motorovou pilou.
 

"Výsledky vidíte každý den"

"Bylo to před 30 lety a pořád jsem tady“, říká s uspokojením. Jenom s tím rozdílem, že dnes provozuje Jamie Wagenfuhr vlastní podnikání v oblasti kácení stromů.
"Jsem rád, že mohu být venku v krásné přírodě. Je to těžká práce, ale je to zábavné a obohacující. Na konci každého dne můžete vidět výsledky toho, co jste udělal."
Jeho syn Graham souhlasí. Pobývá v lese už od dětství a postupně se vyučil. Teď je jedním z těch lidí, kteří kácí a odvětvují všechny stromy před tím, než jsou staženy po svahu pomocí pevných lan.
 

Klima je tvrdý oříšek

"Jak mohu nemilovat takovéto místo?" ptá se Graham, dívá se do údolí a zároveň brousí řetěz na jedné z pil.
"Ale zatímco je tady všude krásná zeleň s krásným výhledem, je těžké se k ní dostat. Je tady spousta zrádných dubů, které se mohou rychle změnit ve smrtelnou past, pokud bychom se při kácení přepočítali," říká Jaime. Klimatické podmínky jsou také velmi obtížné. Teploty v létě tady často vystoupají nad 50°C. A k tomu rozdíly v nadmořské výšce. Jeden týden může Jaime, Graham a ostatní pracovat dole v údolí a další týden budou kácet stromy v mnohem větších nadmořských výškách.
 

Přizpůsobí se nadmořské výšce, teplotě a palivu

Aby mohli pracovat v těchto měnících se podmínkách, zařadil Jamie Wagenfuhr pilu Husqvarna 562 XP AutoTune do standardní výbavy. AutoTune je funkce, která vždy zajišťuje optimální výkon motoru, automatickým nastavením karburátoru podle aktuálních podmínek. Dolaďuje motor podle vysoké nebo nízké nadmořské výšky a aktuálních teplot, a také zajišťuje, aby motor perfektně běžel nebo také v případě, že používáte různá paliva (například na palivo s vyšším a nižším obsahem etanolu).
"Obvykle, když pracujeme v nadmořské výšce vyšší než 1300 metrů, v jaké i momentálně jsme, musíme seřídit motor. Ale my nemusíme dělat vůbec nic. Pila se seřídí sama a funguje výborně v jakékoliv nadmořské výšce," říká Jaime.
"Pila startuje vždy rychle a její chod je plynulý. Je také mnohem ostřejší, než mnoho jiných pil v této kategorii," říká Graham.

 

Husqvarna pily používají více než 25 let

Jamie Wagenfuhr používá pouze pily Husqvarna. Značka Husqvarna upoutala Jamieho před mnoha lety, kdy si jeho tchán koupil pilu Husqvarna z druhé ruky na řezání dřeva.
"Podle mě, Husqvarna vyrábí dobré pily již 25 let. Provozní náklady jsou nízké, protože se jen zřídka pokazí. Pokud byste měli neustále vyměňovat pily, raději se nikdy do podnikání nepouštějte".
"To znamená, že nejdůležitější je mít pilu, která vždy funguje. Šetří to čas a čas jsou peníze. Když vše správně funguje, můžeme pracovat efektivně," dodává Graham.
I když je to těžká práce, pracovní podmínky se v posledních letech značně zlepšily. Když Jaime Wagenfuhr začal pracovat v tomto byznysu, nebyly v této oblasti žádné silnice.
"Každý den nám trvalo dvě hodiny, než jsme se dostali nahoru, abychom mohli kácet stromy," říká Jaime.
Jak dlouho si myslíte, že budete pokračovat v těžbě dřeva?
"Pravděpodobně tak dlouho, dokud budu moci. Ale já jsem ještě docela mladý, takže to ještě nějakou dobu potrvá. Jinak bych rád podporoval Grahama, pokud bude chtít v budoucnosti vykonávat tuto činnost.“

<< ZpětP&L, spol. s r.o. - Husqvarna - netkatalog.czZahradní nářadí, nástroje, potřeby - netkatalog.cz
Husqvarna
Gardena
McCulloch
Seco - zahradní traktory